סוד הלציטין

יום חמישי, אוקטובר 4, 2012 @ 08:37
עורך: Sinay Graphics

מחקר שפורסם בפברואר 2012 חושף את ייחודו של החומר לציטין בהחדרה יעילה של חומרי אנטי אייג'ינג להצערת העור

הזדקנות עור מואצת יכולה להיות תוצאה של טיפול לקוי, נזקי שמש מצטברים, זיהום אוויר ועוד. קמטים, שקעים, כתמים, חוסר אחידות בפיגמנטציה של העור הם סימנים בולטים לתהליכי הזדקנות מואצים. כמובן שאיננו יכולים להימנע מתהליכי ההזדקנות, אך טיפולים קוסמטיים ואסתטיים מתקדמים יכולים לסייע בהפחתת הנזק.

תפקידו של העור, כידוע, הוא לבודד את פנים הגוף מהסביבה החיצונית – ולכן זהו אתגר גדול להחדיר לתוכו חומר בעל פעילות ביולוגית. זאת משום שעלינו לפרוץ את חומות ההגנה של העור מבלי לפצוע או לפגוע בו.

מחקרים רבים נעשו במטרה למצוא נשאים אופטימליים להחדרת חומרי אנטי אייג'ינג לעור. בפברואר 2012 פורסם מאמר בז'ורנל הרפואי הוותיק ""Acta Pharmaceutica החושף את יכולותיו הייחודיות של החומר לציטין כ"כלי רכב ביולוגי" להסעת חומרי אנטי- אייג'ינג אל תוך תאי העור.

יתרונות הלציטין

לציטין מופק מפולי סויה או ביצים בתהליך של בידוד, ולאחר מכן זיקוק וטיהור של החומר. בניגוד לחומרים המשמשים בטיפולי ומוצרי קוסמטיקה רבים, שחלקם עדיין מצויים במחלוקת, הרי שהלציטין הוא חומר טבעי לחלוטין הקיים ברקמות העור שלנו כמרכיב של ממברנת התא.

כאשר ממיסים את הלציטין במדיה טבעית הכוללת מים ושמנים טבעיים, הלציטין עוטף את החומר שאותו אנו רוצים להעביר לתאים לצורך פעילות ביולוגית של אנטי אייג'ינג. כעת כל שנותר הוא שהלציטין יחדור לעור וישחרר את החומר הפעיל בתוך התאים.

ישנן שתי אפשרויות להחדרת חומר מסוים לתאי עור:

בין התאים –  פריצת המחסום שבין תאי העור מתאפשרת באמצעות חומרים המסיסים במים.
מבעד לממברנת התא – החדירה מתאפשרת בעיקר על ידי חומרים המסיסים בשומן.

היתרון של הלציטין הוא בכך שיש לו תכונות שומניות בקצה אחד, ומימיות בקצה השני – וכך הוא מאפשר שילוב בין היתרונות של שני סוגי החומרים.

שילוב של התכונות השומניות עם התכונות המימיות מאפשר חדירה מושלמת לעור, בלי לפגוע בפני השטח ואף מבלי לפגוע בלחות העור.  בזכות כך, הלציטין מתאים להובלת קשת רחבה של חומרים בעלי תכונות ביולוגיות שונות אל העור. בזכות היעילות של החדרת חומרים לתאים באמצעות התכונות של לציטין, ניתן להשתמש בפחות חומר פעיל לקבל תוצאה אופטימלית.

הכנת התערובת של הלציטין נעשית תוך שימוש בחומרים טבעיים בלבד – ולכן מצמצמת את הסיכון לתגובה אלרגית או תופעות לוואי. מחקרים שבדקו את השימוש לאורך זמן בלציטין כנשא להעברת חומרים ביולוגיים, הראו כי הוא לא גורם כל נזק מצטבר לתאים.

מעבדת המחקר של רונית רפאל – מדע היופי זיהתה את היתרונות הייחודיים של הלציטין, ופיתחה על בסיסם משפחת טיפולים ומוצרים. אלה כוללים תרכובות המבוססות על לציטין בריכוז גבוה – LEC-40-Purified Lecithin (ברישום פטנט(, אומגה 3 ורטינול, יחד עם סותרי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) וויטמינים. מרכיבים אלה נדרשים להתחדשות של העור, וחסרים ככל שהוא מתבגר.

השאר תגובה